Strona główna Referencje Kontakt
Kompleksowa budowa domów jednorodzinnych pod klucz - Warszawa

 
  Budowa krok po kroku
Jak wybrać odpowiednią działkę?
Projekt domu gotowy
czy na indywidualne zamówienie
Formalności do pozwolenia na budowę
Technologie budowy domów
Finansowanie budowy
Budownictwo zrównoważone -
domy energooszczędne
Tanie ogrzewanie, nowoczesne źródła ciepła
Ogrzewanie podłogowe i scienne
Wentylacja mechaniczna z rekuperacją
Budynek inteligentny
 
Budujemy domy pod klucz w Warszawie i okolicach

 

 

 

Budowa domów pod klucz - krok po kroku



Coraz więcej osób zamiast kupować mieszkanie w mieście, podejmuje decyzję o przeniesieniu się poza jego granice, zakupie gruntu i budowie własnego domu. Jednak kiedy przychodzi czas realizacji zamiaru, często gubimy się w nadmiarze informacji i w gąszczu formalności, nie mając pewności, od czego należy zacząć.
Poniżej przedstawiamy krótki przewodnik – jak wygląda budowa domu krok po kroku. Mamy nadzieję, że pozwoli on wszystkim niedoświadczonym i zagubionym inwestorom oszczędzić trochę czasu i stresów.


Krok 1 – Kupujemy działkę



Wybór i pozyskanie działki to pierwszy krok na drodze do własnego domu. Już na tym etapie należy jasno określić własne potrzeby oraz bardzo uważnie przyglądać się ofertom, zwracając baczną uwagę na kilka elementów, które będą miały bezpośredni wpływ na funkcjonalność naszego przyszłego domu i ogrodu. Działka będzie również rzutować na późniejszy przebieg budowy domu i związane z tym koszty.
Wybierając teren, na którym ma się znaleźć nasz przyszły dom, należy brać pod uwagę rozmiar działki, lokalizację, otoczenie, ukształtowanie terenu i warunki geologiczne, dostępność mediów (dostęp do drogi, sieci energetycznej, wodociągowej, kanalizacyjnej i gazowej), status (czy jest to działka leśna, rolna czy budowlana), a także warunki prawne. Wszystkie te czynniki są bardzo istotne i mają decydujący wpływ nie tylko na cenę samego terenu, ale także na kształtowanie się kosztów całej inwestycji.
Więcej informacji na temat „Jak wybrać odpowiednią działkę” znajdą Państwo TUTAJ


Krok 2 – Wybór projektu domu



Dobrze przemyślany projekt domu, dostosowany nie tylko do naszego gustu i potrzeb, ale także możliwości finansowych, decyduje o koszcie budowy oraz ma przede wszystkim ogromny wpływ na komfort użytkowania oraz koszty eksploatacji domu. Można wybrać gotowy projekt lub projekt na indywidualne zamówienie — wszystko zależy od naszych oczekiwań oraz zasobów finansowych. Podstawą jest, aby projekt był zgodny z wytycznymi zawartymi w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego lub z Warunkami Zabudowy, dlatego też w przypadku zakupu projektu gotowego należy zlecić jego adaptację do specyficznych wymagań danej inwestycji.
Więcej informacji na temat obu typów projektów znajdą Państwo TUTAJ

Jeśli pojawia się problem przy wyborze projektu i podjęcie decyzji nie jest oczywiste, zawsze warto skorzystać z porady projektanta lub firmy, której zlecimy później budowę naszego domu. Bardzo wiele firm budowlanych (w tym także firma Vertis Construction) oferuje klientom zarówno gotowe projekty, jak i projekty domów na indywidualne zamówienie, które później wykonuje dla swoich klientów.

Krok 3 – Pozwolenie na budowę



Nim przystąpimy do realizacji procesu inwestycyjnego, niezbędne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę. W tym celu należy zgromadzić m.in. dokument o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, wypis z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, wypis z rejestru gruntów, wyrys z mapy ewidencji gruntów, mapę terenu do celów projektowych, oświadczenia dostawców mediów oraz warunki przyłączenia mediów, a także cztery kopie projektu budowlanego.
Pełną listę dokumentów, opinii i zaświadczeń, jakie należy pozyskać i dołączyć do wniosku, znajdą Państwo TUTAJ
Z kompletem dokumentów należy udać się do Wydziału Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego i tam złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. Decyzję powinniśmy otrzymać przed upływem 65 dni.
Pozwolenie na budowę uprawomocnia się po upływie 14 dni i jest ważne przez 3 lata do czasu rozpoczęcia budowy, a także w przypadku, gdy przerwy w robotach budowlanych nie trwają dłużej niż 3 lata.
Jako że cała procedura urzędowa jest dość skomplikowana, a lista potrzebnych uzgodnień, pozwoleń oraz decyzji naprawdę długa, możemy ograniczyć nasze zaangażowanie i skorzystać z pomocy wybranego wykonawcy przy załatwianiu formalności. Na rynku można znaleźć firmy specjalizujące się w załatwianiu wszystkich formalności w procesie budowlanym. Również niektóre firmy wykonawcze oferują swoim klientom taką usługę w pakiecie z budową domu.


Krok 4 – Zgłoszenie o rozpoczęciu robót



Po otrzymaniu pozwolenia na budowę będziemy musieli pozyskać dziennik budowy, a także zatrudnić kierownika budowy. Jego oświadczenie o przejęciu obowiązków na budowie oraz kserokopie zaświadczenia o przynależności do Izby Samorządu Zawodowego i decyzji o nadaniu uprawnień budowlanych należy wraz z dziennikiem budowy dostarczyć do Powiatowego Inspektoratu Budowlanego, zgłaszając z siedmiodniowym wyprzedzeniem zamiar rozpoczęcia robót budowlanych.

Krok 5 - Początek robót budowlanych



Roboty budowlane możemy wykonywać samodzielnie, tzw. sposobem gospodarczym, lub powierzyć je podwykonawcy. Realizacja procesu inwestycyjnego w praktyce jest dość skomplikowana, a na inwestora na każdym jego etapie czeka wiele wyzwań i decyzji do podjęcia. Brak wiedzy i niezdecydowanie mogą kosztować nas wiele stresu oraz pieniędzy, dlatego też budowę warto powierzyć firmie specjalizującej się w tego typu realizacjach, jak np. VERTIS Construction, która jest firmą budowlaną specjalizującą się w budowie domów jednorodzinnych pod klucz.
Zawierzając wiedzy i doświadczeniu fachowców, nie tylko zyskujemy pewność, że wybudowany dom będzie zgodny z naszymi oczekiwaniami, ale także, iż będzie spełniał wszystkie wymagane normy i wymogi.


Krok 6 – Koniec budowy



Po zakończeniu prac budowlanych kierownik umieszcza w dzienniku budowy informację, że budynek został ukończony. Po dokonaniu ostatecznego odbioru budynku należy powiadomić o fakcie zakończenia budowy miejscowy organ nadzoru budowlanego. Aby mieć pozwolenie na wprowadzenie się, należy przedłożyć oryginał dziennika budowy, a także sporządzone przez kierownika budowy: pisemne oświadczenie, że budynek został wykonany zgodnie z projektem, pozwoleniem, warunkami zabudowy, sztuką budowlaną oraz przy użyciu materiałów dopuszczonych do obrotu, oświadczenie o doprowadzeniu do należytego stanu terenu budowy, protokoły badań i odbiorów technicznych (w tym przyłączy elektrycznych, wodnych, kanalizacyjnych, gazowych i przewodów kominowych) oraz powykonawczą inwentaryzację geodezyjną.
Dla wielu osób własny dom jest najważniejszym miejscem – to nasza twierdza, oaza spokoju, miejsce, w którym cieszymy się, smucimy, wychowujemy dzieci. Dlatego też należy poważnie podejść do realizacji jego budowy, decydując się na wybór zaufanych podwykonawców i najlepszych dostępnych na rynku materiałów. Wybór sprawdzonego partnera z pewnością zaowocuje nie tylko na etapie realizacji inwestycji, ale także w przyszłości w trakcie użytkowania domu.


Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie pytania i znajdziemy najlepsze rozwiązanie dla Państwa domu. Czekamy pod numerem telefonu naszego biura w Warszawie: +48 517 773 733
 
 
 

VERTIS Construction
ul. Św. Jacka Odrowąża 15, 03-310 Warszawa
tel:
+48 517 773 733
Copyright 2011 Vertis Investment Solutions Warszawa - Kompleksowa budowa domów jednorodzinnych pod klucz
Google+